„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W tym roku szkolnym uczniowie/uczennice naszej szkoły odwiedzili miejsca pamięci związane z dzielnicą Wolą, która jest naszą małą ojczyzną.
Miejsca odwiedzone przez klasy:
3Bip odwiedziła grób GRZESIA PRZEMYKA, wcześniej była w kinie na filmie związanym z okolicznościami jego tragicznej śmierci pt. :”Żeby nie było śladów”. Dlatego postanowiła uczcić jego pamięć zapalając na jego grobie znicze. Znicz i kwiaty złożyła także na grobie Władysława Bartoszewskiego, który między innymi z systemem komunistycznym walczył.
1ai – spotkała się pod pomnikiem upamiętniającym Pole Elekcyjne – miejsce wyborów królów polskich w latach 1575-1764. Ogółem sejmy elekcyjne zebrały się na Woli dziesięć razy.
1a – odwiedziła i złożyła znicze na cmentarzu Powstańców Warszawy wraz z pomnikiem Polegli Niepokonani. Pochowano na nim ponad 50 tyś. ludnośći cywilnej i żołnierzy AK.
2c – odwiedziła miejsce, gdzie znajduje się ocalały fragment dwuipółmetrowego muru getta z pierwszego okresu jego istnienia z tablicami pamiątkowymi na ul. Siennej 55. Pod murem złóżyła znicz upamiętniając w ten sposób ofiary Holokaustu.
4 To- upamiętniła swoją obecnością miejsce, gdzie przebiegała zachodnia granica getta koło Urzędu Dzielnicy Wola. Obecnie znajduje się tam tablica pamiątkowa, pod którą młodzież złożyła znicz.
1 ci – Młynarska róg Żytniej, pod brzozowym krzyżem, gdzie 5 sierpnia 1944 r. rostrzelali około 150 Polaków, mieszkańców warszawskiej Woli.
3 Api – zapaliła znicz pod pomnikiem gen. Józefa Sowińskiego, obrońcy Woli w 1831 r.
2di – pod Domem Dziecka, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca jedną z jego założycielek. Maria Palester przez cały okres okupacji w swoim mieszkaniu przy ul. Łowickiej 53 ukrywała osoby pochodzenia żydowskiego. Znała Irenę Sendlerową, dzięki której zaangażowała się w konspiracyjną pracę w „Żegocie”. Pomagała wyciągać osoby z getta, którym załatwiała lewe dokumenty i szukała bezpiecznego schronienia. Brała także udział w wysyłaniu mleka dla dzieci w getcie.
1bi – złożenie zniczy i kwiatów pod pomnikiem (rzezi Woli) pamięci 50 tyś mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas powstania Warszawskiego 1944 r.
2 To – upamiętniła zapalonym zniczem mieszkańców osiedla im. Stefana Żeromskiego na Kole, którzy zginęli w wyniku niemieckich bombardowań 1 i 25 września 1939 r.
2bi – upamiętniła Zofi ę Szlenkierównę, założycielkę Szpitala Dziecięcego imienia Karola i Marii oraz lekarzy, pielęgniarki i chorych zamordowanych w Powstaniu Warszawskim na Woli.