EKO z Twoją Wolą

„Eko z Twoją Wolą”, czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.
W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.

Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach
i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne”
w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia
i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się poniżej:

Nasze projekty:

  1. Sprzątanie Świata- akcja przeprowadzana we wrześniu.
  2. Konkurs na film na temat segregacji odpadów (w załączeniu regulamin konkursu)
  3. Bieg na orientację Szlakiem „Płuc Woli” (poznawanie wolskich parków i lasków sąsiadujących ze szkołą).
  4. Akcja „Zbiórka nakrętek i baterii”.
  5. Projekt: Film instruktażowy na temat: Eko Porada, czyli jak to zrobić?”: Np. Jak zrobić maseczkę? Jak upiec chleb? Jak wykonać zieloną ścianę? Jak zainstalować zbiornik retencyjny na deszczówkę? Jak obsadzić roślinami teren wokół szkoły? Lub inny temat związany z szeroko rozumianą ekologią.
  6. Konkurs z cyklu „Zero waste z własnej Woli” pt. „Dzieci przerabiają śmieci, czyli twórczy recykling” (opracowane przez uczniów pomysły, jak z odpadów i śmieci zrobić coś pożytecznego). Konkurs jest 4-częściowy:
    • cz. I – ozdoby choinkowe,
    • cz. II – ozdoby karnawałowe,
    • cz. III – gadżety walentynkowe,
    • cz. IV – ozdoby na Święta Wielkanocne.
  7. Akcja „Sadzenie drzew przez maturzystów”.
  8. Wykład nauczyciela biologii/geografii/chemii/fizyki ze szkoły ponadpodstawowej, który finalnie zostanie umieszczony w kanale „Youtube”.

Plan działań w ramach projektu EKO z Twoją Wolą w wolskich przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych:

PRZEDSZKOLA
Lp. Działanie Krótki opis Uczestnicy Termin realizacji
1 Skąd bierzemy prąd? „Energia w naszym przedszkolu” – spacer po pomieszczeniach przedszkolnych w poszukiwaniu urządzeń działających na prąd, wdrażanie do poszanowania energii elektrycznej, poznawanie źródeł pozyskiwania energii i  zasad oszczędzania energii. grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne styczeń 2021 r.
2 „Komu i do czego potrzebna jest woda?” „Woda w różnej postaci” – zapoznanie z różnymi stanami skupienia wody, doświadczenia ze śniegiem, lodem – zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia; „Dlaczego pada deszcz?” – poznanie obiegu wody w przyrodzie; „Kącik małego badacza” – zabawy badawcze z wodą (rozpuszczanie różnych substancji w wodzie, barwienie wody, parowanie i skraplanie; „Oszczędzamy wodę” – poznanie sposobów oszczędzania; projektowanie plakietek, umieszczanie ich przy kranach w przedszkolu  i domu. grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne luty 2021 r.
3  „W poszukiwaniu wiosny”  „Wiosna na parapecie” – założenie hodowli roślin: sianie rzeżuchy, owsa, kwiatów, sadzenie cebuli itp.; pielęgnacja oraz obserwacja wzrostu roślin; „Czego do życia potrzebuje roślina?” – eksperymenty i doświadczenia   z wodą i światłem;  Obchody Pierwszego Dnia Wiosny – przygotowanie „Ekologicznej Marzanny” (z odpadów, surowców wtórnych). grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne marzec 2021 r.
4 „Komu i do czego jest potrzebna jest gleba”? „Zanieczyszczenia gleby i sposoby jej ochrony” – pogadanki, prelekcje, filmy itp., prace w ogrodzie przedszkolnym: sianie i sadzenie kwiatów, warzyw na wyznaczonych rabatach i klombach – pielęgnacja i obserwacja wzrostu roślin, Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi (22 kwietnia), organizacja VIII Dzielnicowego Pleneru Artystycznego Wesołe Zabawy Przy Zielonym Wzgórzu pt. „Eko zabawka”. grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne kwiecień  –  maj 2021 r.
5 „Powietrze – żywioł, który chcemy poznać blizej” Zabawy w plenerze – obserwacje przyrodnicze (z wykorzystaniem lup);  „Szukaj wiatru w polu”  – zabawy z wiatrem, eksperymenty, doświadczenia; „Chore powietrze” – zapoznanie z przyczynami zanieczyszczenia powietrza i sposobami jego ochrony. grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne maj 2021 r.
6 „Dzień Ochrony Środowiska” Dzień Ochrony Środowiska (5 czerwca); E – wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego – poznawanie zwierząt hodowanych na wsi oraz wyrobów z własnej ekologicznej hodowli; „Eko piknik” z okazji Dnia Dziecka, Święta Rodziny. grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne czerwiec 2021 r.
7 Przyrodnicze obserwatoria i eko ogrody Modyfikacje i aranżacje przyrodnicze. grupy dzieci 5-letnich i chętne pozostałe grupy przedszkolne marzec – czerwiec 2021 r.
SZKOŁY PODSTAWOWE
Lp. Działanie Krótki opis Uczestnicy Termin realizacji
1 Biologiczne inspiracje Racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody – zwrócenie uwagi na skutki niewłaściwej eksploatacji wyczerpywalnych zasobów przyrody; Różnorodność biologiczna – zwrócenie uwagi na czynniki wpływające na zmiany klimatyczne i związane z nimi wymieranie gatunków;  „Eko moda na co dzień” – podnoszenie świadomości na temat wpływu produkcji materiałów tekstylnych na środowisko. klasy I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych  – zajęcia dostosowane do poziomu dzieci marzec – czerwiec 2021 r.
2 W poszukiwaniu wiosny  Rajd Wiślany, wycieczka do stacji filtrów lub stacji wodnej „Gruba Kaśka”, „Leśne łowy” – zabawa w szukanie skarbów przyrody, Park Szczęśliwicki – efekt rekultywacji wyrobisk gliny i usypiska gruzu i śmieci. Przyroda wokół nas – wycieczka do KPN. Wizyta w laboratorium – Centrum Nauki Kopernik; klasy I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych  – zajęcia dostosowane do poziomu dzieci marzec – czerwiec 2021 r.
3 „O przyrodzie poetycko” SP 25 – Poezja ekologiczna – konkurs na najciekawszy wiersz o tematyce ekologii; Wiosna – ach, to Ty?! – Konkurs fotograficzny;                                                                            SP 351 -„Moja Planeta” – Konkurs plastyczny;                                                                                                             SP 238 – „Z ekologią za pan brat”  – turniej wiedzy ekologicznej klasy I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych  – konkursy dostosowane do poziomu dzieci maj – czerwiec 2021 r.
4 „Zielona Wola – Zielona Ziemia” „Mali ogrodnicy” – uprawy roślin w skrzynkach lub w szkolnych ogródkach ekologicznych /skrzynie z warzywami, ziołami/. Reorganizacja zielonego kącika w szkole – „Żywa ściana”. „Mini ogrody” – wykonanie miniaturowych ogrodów w których są posadzone rośliny  miniaturowe, wolno rosnące. Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi (22 kwietnia). Wystawa prac z okazji obchodów Dnia Ziemi. klasy I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych  – zajęcia dostosowane do poziomu dzieci kwiecień – maj 2021 r.
5 „Ekologiczny wolontariat” Zbiórka nakrętek dla schroniska – „Wrzuć nakrętkę dla zwierzaka!”; Zbiórka zużytych tuszy do drukarki – Recykling, pomoc dla schroniska dla zwierząt  – akcja „Tusz do paki”; Przeprowadzenie zbiórki dla zwierząt ze schroniska w Józefowie – Kochamy zwierzęta. klasy I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych  – akcje dostosowane do poziomu dzieci luty – czerwiec 2021 r.
6 „Promocja Zdrowego żywienia” Ekologiczny  Piknik Rodzinny;  „Eko piknik” z okazji Dnia Dziecka, Święta Rodziny itp. klasy I – VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami maj – czerwiec 2021 r.
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
Lp. Działanie Krótki opis Uczestnicy Termin realizacji
1 E – konkurs „Zero waste z własnej Woli” Konkurs o tym, jak dzieci przerabiają śmieci, czyli twórczy recykling surowców wtórnych – przygotowanie rzeczy pomysłowych i praktycznych z materiałów odpadowych (ozdoby walentynkowe, ozdoby wielkanocne). Ekspozycja zdjęć ozdób w formie kolaży. uczniowie wszystkich klas luty – kwiecień 2021 r.
2  „Eko Porada, czyli jak to zrobić”  Film instruktażowy z cyklu:  „Eko Porada, czyli jak to zrobić” (na temat szeroko rozumianej ekologii – film zawierający poradę dotyczącą ekologicznego żywienia, wykonania środków ochrony osobistej, obsadzenia zielenią terenu itp.). chętni uczniowie, nauczyciele marzec 2021 r.
3 Wykłady ekologiczne             w formie online Wykłady  poświęcone szeroko rozumianej ekologii – tematyka wykładów: wykorzystanie energii odnawialnych, segregacja odpadów, ochrona przyrody itp. nauczyciele przedmiotów przyrodniczych
i wychowania fizycznego (we współpracy
z chętnymi uczniami)
luty – marzec 2021 r.
4 „Czyste płuca Woli” Projekt sportowo – ekologiczny  „Szlakiem Płuc Woli” – bieg na orientację połączony ze sprzątaniem wybranego parku wolskiego. uczniowie pierwszych
i drugich klas oraz reprezentacja maturzystów
maj – czerwiec 2021 r.
5 „Maturzyści dla środowiska” Sadzenie drzew przez maturzystów.