Z życia szkoły   Prawo szkolne   Pracownicy szkoły   Rekrutacja   Egzaminy   Pomoc psychologiczno-pedagogiczna   E-dziennik   Plan lekcji
Z życia szkoły - Spotkanie ze świadkiem historii (12.12.2017)

12 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego przy Ożarowskiej 71 odbyło się spotkanie ze Świadkiem historii, uczestniczką Powstania Warszawskiego panią Stanisławą Płońską-Frybes. Zostało ono zorganizowane w ramach projektu "Polsko-wolskie drogi do niepodległości".

Pani Stanisława opowiadała uczniom wolskich szkół o swoich przeżyciach podczas Powstania, o tym, jak pełniła funkcję łączniczki powstańczej, jak przenosiła rozkazy, jak chodziła na zwiady, czy sprawowała opiekę nad wojennymi sierotami. Przywołała także swoje wspomnienia o Marszałku Józefie Piłsudskim, którego, jako dziecko w wieku przedszkolnym, nazywała Dziadkiem (bo tak wówczas mówiły o nim dzieci).

Spotkanie z panią Stanisławą Płońską-Frybes było dla nas wspaniałą, żywą lekcją historii Polski, patriotyzmu i poświęcenia.

Młodzież wierzyła wtedy, że Polska musi być wolna, "Póki my żyjemy".
Stanisława Płońska-Frybes